Co je a jaký je účel ochrany oznamovatelů
Podle platné legislativy je zajištěna komplexní ochrana oznamovatelů, tedy osob, které oznámí protiprávní jednání v souvislosti s prací.
Co se oznamuje
Protiprávní jednání, k němuž v organizaci došlo nebo má dojít a které:
Kdo může oznamovat
Kdokoliv, kdo se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností dozvěděl o protiprávním jednání. Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí např.:
Oznámení lze podat
Ochrana před odvetným opatřením
Ochrana před odvetným opatřením náleží oznamovateli, příp. také dalším osobám (osobám, které poskytly pomoc při zjišťování informací, které jsou obsahem oznámení, osobám oznamovateli blízkým apod.).
Ochrana před odvetným opatřením nenáleží osobě, která učinila oznámení, aniž měla oprávněné důvody se domnívat, že se zakládá na pravdivých informacích. Za vědomě nepravdivé oznámení hrozí sankce do výše 50 000 Kč.
Identifikace oznamovatele
Oznámení obsahuje osobní údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele. Jde-li o oznámení, které neobsahuje údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele, náleží oznamovateli ochrana od okamžiku, kdy jeho totožnost vyjde najevo tomu, kdo je může vystavit odvetnému opatření. S osobními údaji je zacházeno v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.
Jak bude s oznámením naloženo
Příslušná osoba prověří, zda se jedná o oznámení ve smyslu zákona o ochraně oznamovatelů. Prověří důvodnost oznámení, navrhne organizaci opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu. O přijetí oznámení a o přijatých opatřeních příslušná osoba oznamovatele informuje, ledaže oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozuměla.